Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANIMIZ PROF.DR. VEYSEL EROĞLU NEVŞEHİR'DE 4 TESİSİN TEMELİNİ ATTI...

Ekim 27, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Nevşehir’de gerçekleştirilecek 17 milyon lira bedelli 4 tesisin temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla atıldı.
4 yatırımın temelinin atılması için Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı toplu temel atma töreni düzenlendi.
Törenin açılışında konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, her zaman olduğu gibi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yine Nevşehir’e eli dolu geldiğini belirtti. Ünver,gerçekleştirilecek bu yatırımların hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, Bakan Eroğlu’na Nevşehir’e kazandırılan yatırımlardan dolayı teşekkür etti.


Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, törene katılanlara, temeli atılan yatırımlara ilişkin genel bilgiler aktardı. Acu, tarımsal sulamada klasik sulamayı çağdaş yöntemlerle dizayn edilmiş sistematik bir yapıya dönüştüreceklerini belirterek, Nevşehir’de bugüne kadar yapılan yatırımlara ilişkin olarak da çeşitli bilgiler verdi.


Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de orman alanı itibariyle son derece fakir olan Nevşehir’de, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatı doğrultusunda orman seferberliği başlattıklarını ifade etti. Karacabey, 2018 yılı Nisan ayı sonu itibariyle Nevşehir il genelinde Orman Genel Müdürlüğü olarak 10 bin dekarlık alanda 1 milyon fidan dikimi gerçekleştirileceğini söyledi.


AK Parti Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk ise Ankara’da sürdürdükleri çalışmalar kapsamında elleri asla boş dönmeyen bir bakanlık olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yine şehre önemli yatırımlar kazandırdığını ifade ederek, yapılan hizmetlerden dolayı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ve çalışma ekibine teşekkür etti. Göktürk, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 17 milyon TL bedelli 4 yatırımın da oldukça önemli yatırımlar olduğunu belirterek, bu hizmetlerin ortaya çıkmasında bir yön gösterici konumundaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti Hükümetinin değerli kadrolarına teşekkür etti.


TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgözde törendeki konuşmasında 2018 Nisan ayı sonuna kadar şehir genelinin ağaçlandırılması ve orman alanlarının artırılması amacıyla önceden planlanan 516 bin fidan sayısının 1 milyon hedefine taşınmasında emeği olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür etti. Açıkgöz, bir kaya ormanı görünümündeki şehri ağaç ormanları ile süsleyerek dünyanın eşsiz güzelliklerinin ortaya konduğu Nevşehir’in farklı bir güzelliğe kavuşacağına inandığını ifade etti.


Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, babacan tavır ve yaklaşımları ile Nevşehir’e yatırımların müjdesini veren ve bu müjdeleri gerçek anlamda ortaya koyarak etkin hizmetler yürüten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ve bakanlık yetkililerine teşekkür etti. Aktaş, yaptığı hizmetlerle vatandaşa dokunan ve onlarla iç içe bir hizmet anlayışı sergileyen Orman ve Su İşleri Bakanlığının özellikle son yıllarda Nevşehir’de de önemli çalışmalara imza attığını dile getirdi. Aktaş,halkın ihtiyaçları doğrultusunda ortaya konulan bu yatırımlarla, Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşılma noktasında tüm güçleri ile bundan sonra da aralıksız çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Nevşehir’e karşı farklı bir sevgisinin olduğunu söyleyerek, vatandaşlardan kendilerini şehrin 4. milletvekili olarak görmeleri isteğinde bulundu. Halkın hizmetkarı olduklarını ifade eden Eroğlu “Tüm gücümüzle hizmetkarlığını yaptığımız halkımızın emrindeyiz. Üreten, çalışkan,yiğit ve vatansever insanların şehri Nevşehir’de olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. Her daim sizlere dua ediyoruz, bizden de sizler duanızı esirgemeyin. 200 yıldan beri çeşitli oyunlarla ülkemizi bölüp parçalamaya çalışıyorlar. Ama bunu asla başaramayacaklar. Allah her türlü terör örgütlerinin belasını versin. Biz Türk milleti olarak güçlü ve büyük bir milletiz. İnanıyorum ki 21. Asır Türk Milletinin asrı olacaktır. Ve bu asil millet 21. Yüzyıla mührünü vuracaktır.” Dedi.

Bakan Eroğlu daha sonra 2003-2017 yıllarına yönelik olarak ülke genelinde ve Nevşehir’de yaptıkları çalışmalara ilişkin rakamsal bilgiler aktardı. Nevşehir’e her geldiklerinde müjdelerle geldiklerini dile getiren Eroğlu, ormanlık alan itibariyle oldukça fakir olan Nevşehir’de 2019 yılına kadar ciddi bir ağaçlandırma seferberliği ile ormanlık alan miktarında ciddi bir artış öngördüklerini ifade ederek, bu hedefleri yerel yöneticiler ile daha yakın işbirliği içerisinde hedeflenen boyutlara ulaştıracaklarına inandığını belirtti.

Eroğlu, Nevşehir’de hükümet olarak sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak hizmet vermediklerini, Ulaştırma, eğitim ve sağlık başta olmak üzere bakanlıkların bir büyük hizmet yarışı içerisinde hareket ettiklerini belirtti. Eroğlu,"Nevşehir hizmetlerin en iyisine layık. Sadece kendi bakanlığımız olarak değil diğer bakanlıklar da etkin yatırımlar yürütüyor. Ben her zaman söylüyorum ki Nevşehir’in yolları inanın Afyon kaymağı gibi oldu" ifadelerini kullandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu daha sonra Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Murat Göktürk, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve belediye başkanlarının katılımıyla Acıgöl Öz Deresi, Ürgüp Damsa Çayı ve Avanos ilçesine bağlı Kalaba Çardağın Özü Deresi Taşkın Koruma tesislerinin temeli, platformda oluşturulan sembolik butonlara basılarak atıldı.
Eroğlu ve beraberindekiler daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikası almaya hak kazananlara düzenlenen törenle belgelerini takdim etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu daha sonra Okullar Hayat Buluyor Projesi kapsamında Merkez Recep Tayyip Erdoğan Fen ve Sosyal Bilimler Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde fidan dikimine katıldı.